Nowości wydawnicze

Psychologia międzykulturowa Psychologia


David Matsumoto, Linda Juang

GWP, Gdańsk 2007.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zjawisk psychologicznych jest efekt powszechnej (fałszywej) zgodności. Do reguły należy przekonanie, że inny człowiek myśli i czuje tak samo, co ja. W jednakowym stopniu dotyczy to bliskiej osoby, np. swojego brata, jak i kompletnie nie znanych ludzi, np. grenlandzkich Eskimosów. Mało komu przychodzi do głowy, że przecież inny człowiek jest w odmiennej sytuacji, ze ma odmienny życiorys itp. Stąd też powszechne jest przekonanie, że ludzie są pod każdym względem tacy sami, a jeśli już są odmienni, to jest to objaw złej woli z ich strony. Gorzej, gdy to przekonanie podzielają psychologowie, nauczyciele, czy politycy. Temu sposobowi myślenia przeciwstawia się psychologia międzykulturowa.

Bardzo gorąco rekomenduję wydanie tej książki. Po pierwsze dlatego, ze w Polsce świadomość różnic kulturowych nie jest zbyt wielka, a przecież w tak dużym i ludnym kraju jak Polska różnice kulturowe tez są nieuchronne. Po drugie, w obliczu integracji europejskiej i wchodzenia Polski do struktur europejskich wiedza wręcz podstawową są dane na temat różnic kulturowych. W przeciwnym razie będziemy autorami licznych, a często i kosztownych błędów społecznych.

Co więcej, rośnie liczba imigrantów, rośnie liczba uchodźców asymilujących się w Polsce, trzeba zatem dobrze przygotowanych nauczycieli, pracowników społecznych i psychologów zdolnych do efektywnej pracy z nimi, czy pomocy tak pomyślanej, aby nie ranić niczyich uczuć i aby respektować reguły kultur odmiennych.


Z recenzji wydawniczej prof. Wiesława Łukaszewskiego



(...) W sytuacji, gdy na rynku polskim psychologia międzykulturowa jest egzotycznym owocem, wobec którego nieznanych właściwości utrzymuje się stan środowiskowej ostrożności, niniejsza książka znajduje uzasadnienie. To imponujące kompendium wiedzy, które musi przekonać wątpiących: psychologia miedzykulturowa jest bardzo szybko rozwijającą się dyscypliną naukową, a jej perspektywy i zastosowania wkrótce znacznie wykroczą poza stan dziś osiągnięty.

Psychologia międzykulturowa pokrywa bardzo szerokie spectrum tematyczne - znajdziemy tu rozdziały dotyczące podstawowych procesów psychicznych, rozdziały związane z psychologią rozwojowa, kliniczną, czy organizacyjną. Na pewno więc podręcznik Matsumoto i Juang nie jest kulturową wersją psychologii społecznej, a takie skojarzenia odnośnie całej dyscypliny są najczęstsze. Wskazana szerokość zakresowa jest niewątpliwie zaletą tej książki: w ramach urozmaiconego menu, każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie.


Z recenzji wydawniczej prof. Pawła Boskiego

Ksiażka pojawi się w sprzedaży we wrześniu 2007.




Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!