Reklamy
Nowości wydawnicze
Psychodrama i techniki niewerbalne
Jerzy Pawlik (red.)
Eneteia, Warszawa 2012.
Publikacja omawia szeroko diagnostyczne i terapeutyczne znaczenie psychodramy oraz zasady funkcjonowania małej grupy opartej na psychodramie. Uzupełnia ona inne rodzaje leczenia, w tym analityczną psychoterapię indywidualną (psychodrama z jednym pacjentem) i grupową. Zastosowanie tej formy pracy wobec różnego rodzaju grup terapeutycznych dowiodło, że improwizowana spontaniczna gra w trakcie psychodramy ma niezwykłą siłę oddziaływania i służy realizacji celów psychoterapeutycznych. W oparciu o konkretny kliniczny materiał autorzy przybliżają psychoterapeutom i osobom szkolącym się w psychoterapii proces grupowy w trakcie psychodramy, występujące w nim trudności, przejawy oporu i destrukcyjnych obron.
Druga część książki skupia się na niewerbalnych technikach psychoterapii, ich aspekcie diagnostycznym i terapeutycznym, omawia organizację sesji terapeutycznej opartej na technikach niewerbalnych, trudności w pracy z grupą, które można rozwiązywać przy pomocy technik niewerbalnych, jak trudność we współpracy i komunikacji w grupie, ekspresję uczuć agresywnych i rywalizacyjnych i in.
Wartościowa pozycja dla szerokiego kręgu czytelników zainteresowanych pracą z grupami w dziedzinach pedagogiki specjalnej, profilaktyki społecznej i szeroko rozumianą teorią i praktyką psychoterapii.
- Do dziś nie udało się światu stworzyć kompleksowej teorii psychodramy. Jej pomysłodawca, Jacob Levy Moreno, wyobrażał sobie, że kontynuuje psychoanalizę Freuda. Wyróżnikiem jego koncepcji jest oryginalne podejście do nieświadomej psyche i dążenie do wydobycia twórczego potencjału poprzez odgrywanie ról.
W psychodramie uprawia się grę w imię prawdy życia, tak jak w teatrze w imię prawdy sztuki. Gra umożliwia wgląd i ma skłaniać pacjenta do podjęcia wysiłku przeobrażenia. Pobudza kreatywność i stwarza możliwości zmiany punktu widzenia.
prof. dr hab. Czesław Dziekanowski
Zobacz inne książki z roku: 2024/2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!