Nowości wydawnicze

Śniadanie z Sokratesem. Filozofia na talerzu Śniadanie

Robert Rowland Smith

Wydawnictwo Carta Blanca, Warszawa 2012.

Robert Rowland Smith w swojej książce "Śniadanie z Sokratesem" z humorem i erudycją, czerpiąc z tradycji filozoficznej, przygląda się codzienności i pokazuje nie tylko jej ukryte znaczenia, ale także że myślenie ma moc wyzwalającą.

Autor zabiera czytelnika w niezwykłą antropologiczno-filozoficzną podróż przez dzień powszedni. W jego krótkich i błyskotliwych analizach drogi do pracy, jedzenia, oglądania telewizji, zakupów, kąpieli, seksu, kłótni z partnerem itp. spotykamy filozofów (Platon, Kant, Kartezjusz, Machiavelli, Wittgenstein, Heidegger), postaci z pogranicza filozofii i innych nauk humanistycznych (Freud, Levi-Strauss, Sartre, Foucault, Barthes, Derrida, Adorno), a także pisarzy (od Shakespeare'a do Garcii Marqueza i McCarthy'ego), malarzy, filmowców, kompozytorów, postaci historyczne i twórców pop-kultury (Rolling Stones, bohaterki "Seksu w wielkim mieście", Woody Allen i Monty Python).

Książka zaskakuje czytelnika lekkością stylu i intensywnością spostrzeżeń. Pokazuje, że - wydawałoby się banalne - codzienne dylematy, w oczach filozofów mają zaskakujące znaczenie. A co najważniejsze, staje się wspaniałym wprowadzeniem w idee wielkich myślicieli, i to niezależnie od poziomu wiedzy teoretycznej.

"Śniadanie z Sokratesem" to książka, od której można zacząć swą przygodę z filozofią klasyczną i współczesną myślą humanistyczną. To także nieoceniona lektura dla każdego inteligenta - pełna intrygujących uwag, otwierających nowe perspektywy, zachęcających do własnych rozważań.

Książka została przetłumaczona na 18 języków.

    Starożytni filozofowie - wraz z Robertem Rowlandem Smithem - nadają znaczenie naszemu dniu powszedniemu. Zachwyciły mnie liczne interesujące spostrzeżenia i dygresje zawarte w Śniadaniu z Sokratesem.
    Mark Vernon, "Management Today"

    Często jestem proszony o polecenie jakiegoś dobrego wprowadzenia do filozofii - właśnie je odkryłem. Książka Smitha jest dowcipna, pomysłowa i inteligentna - Carl Schmidt wypowiada się tu o kłótniach z partnerem, a Jacques Derrida o rezerwowaniu wakacyjnej wycieczki - i w błyskotliwy sposób pokazuje, jak bardzo zanurzone w codzienności są teoretyczne rozważania wielkich filozofów.
    Martin McQuillan, "Times Higher Education Supplement"

    Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Oferuje ona nietypowe podejście do w filozofii, wciąga i zapewnia dobrą zabawy niezależnie od poziomu wiedzy teoretycznej czytelnika.
    Wordpress.com





Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2024/2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!