Porady psychologiczne

Jak radzić sobie ze stresem związanym z chorobą nowotworową?

Mój brat przeszedł chemioterapię po zdiagnozowaniu nowotworu. Po terapii bardzo zamknął się w sobie, stroni od ludzi i ogólnie uskarża się na złe samopoczucie. Twierdzi, że wszystko go boli, plecy, kark, głowa. Dawniej wychodziliśmy do kina, do teatru, teraz na nic nie mogę go namówić. Nie chce spotykać się ze znajomymi. Mam wrażenie, że przez tę chorobę stał się bardzo znerwicowany, czuć w nim ogromne napięcie. Zdaję sobie sprawę z tego, że to musiało być dla niego straszne przeżycie, ale trzeba się otrząsnąć i iść dalej. Jest dopiero po 30-tce. Czy wizyta u psychiatry lub terapeuty mogłaby mu pomóc? Wydaje się, że wszystko siedzi w jego głowie.

odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra

Dolegliwości - i te fizyczne, i te związane z zaburzenia nastroju, spotykają bardzo wiele osób mających za sobą długotrwale leczenie i pobyt w szpitalu. Choroba nowotworowa może powodować uraz psychiczny wywołujący stres. Przebywający w szpitalu pacjent nie jest do końca pewien, czy leczenie przyniesie oczekiwany skutek. Do tego dochodzi szereg zmartwień związanych z życiem osobistym, parterem, dziećmi, życiem zawodowym. A stres ma przeróżne oblicza. To przede wszystkim brak równowagi fizycznej i psychicznej. Stąd różnego rodzaju dolegliwości, stany lękowe, wycofanie, obniżony nastrój, gdzie na końcu takiej drogi są nerwica lub nawet depresja. Ale też bóle - kręgosłupa, szyi oraz barków.

W dużej mierze jest to spowodowane obronną reakcją organizmu na stres. Są to bodźce psychospołeczne, które są odbierane przez mózg i przenoszone przez układ nerwowy do całego organizmu. Mają wpływ na układ immunologiczny i stężenie cząsteczek białkowych, zakłócając system powiązań komórkowych układu odpornościowego. W efekcie dochodzi do uwolnienia nadmiernych ilości kortyzolu, testosteronu, czy insuliny, wpływając na układ hormonalny. Przewlekły stres wyzwala toksyczne wolne rodniki i przyspiesza starzenie oraz niszczenie ludzkich komórek.

Osobom, które z powodu choroby nowotworowej znalazły się w sytuacji stresowej, bardzo ciężko poradzić sobie z nową rzeczywistością. Aktywne do tej pory zawodowo nagle większość czasu spędzają w domu. Towarzyszy im apatia, mają zaburzone poczucie własnej wartości, charakteryzuje je bezradność, często cierpią na bezsenność. W konsekwencji przestają dbać o siebie, wycofują się z życia towarzyskiego (dochodzi do izolacji społecznej), przestają być aktywne społecznie i zamykają się w swoich czterech ścianach.

Tu pomocna jest pomoc bliskich i przyjaciół, a w niektórych przypadkach także terapeuty i udział w terapii, która wskaże sposoby radzenia sobie ze stresem i pomoże w zminimalizowaniu negatywnych emocji. Stan zdrowia psychicznego Pani brata dobrze byłoby więc skonsultować z psychiatrą lub psychoterapeutą, by można było ocenić stan poziomu stresu i społecznego wycofania.





Inne porady