Porady psychologiczne

Czy wszczepienie Esperalu to dobry sposób, by przestać pić?

Mam 27 lat. Z rozwiązanych przeze mnie testów wynika, ze nie jestem alkoholikiem, ale stoję na "granicy ryzyka". Ponieważ sam pochodzę z rodziny alkoholowej, chciałbym przestać pić, bowiem zdaje sobie sprawę, że krzywdzę siebie i bliskich. W związku z tym chciałbym prosić o poradę. Nie mam na tyle silnej woli, by przestać pić i dlatego pomyślałem o wszczepieniu Esperalu. Czy to byłby właściwy wybór? Czy nie jest to szkodliwe dla zdrowia? Słyszałem, że Esperal działa tylko jakiś czas, czy ten zabieg można powtarzać? Jeśli byłoby to możliwe to proszę o podanie adresu jakiegoś niepublicznego ośrodka w okolicach Krakowa, do którego mógłbym się udać. Będę niezmiernie wdzięczny za otrzymana pomoc.

Tomasz

odpowiada Ela Kalinowska, psycholog Ela Kalinowska, psycholog

Szanowny Panie,

wszczepienie Esperalu nie rozwiązuje problemu braku umiejętności potrzebnych do trzeźwego życia. Działa tylko i wyłącznie na zasadzie strachu – „jeżeli się napijesz, to umrzesz”. Wszczepiona dawka Esperalu wchłania się w określonym czasie kilku miesięcy do roku. Gdy cały Esperal się wchłonie zagrożenie znika. Większość osób po upływie czasu działania Esperalu wraca z powrotem do picia.
Jest to metoda mało skuteczna i niebezpieczna i dlatego właściwie już nie stosowana w lecznictwie odwykowym tzn. w poradniach i oddziałach dla osób uzależnionych. Niektórzy lekarze prywatnie wszczepiają Esperal i tego rodzaju ogłoszenia można znaleźć w lokalnej gazecie, natomiast żadna placówka publicznej służby zdrowia już tego nie zaproponuje.

Znacznie skuteczniejszą i bezpieczniejszą metoda jest terapia uzależnienia, która pozwala na nauczenie się życia na trzeźwo. Zachęcam Pana do odszukania w Krakowie poradni uzależnień (jest na pewno) i odbycia przynajmniej jednej konsultacji, pozwalającej na przyjrzenie się rozmiarom tego problemu w Pana życiu i znalezieniu właściwych form pomocy.

Serdecznie pozdrawiam

Elżbieta Kalinowska


Zobacz także: Jak uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczną on-line?

Inne porady