Porady psychologiczne

Czy mam osobowość nowotworową?

Jestem osobą bardzo nerwową. Wszystkie zmiany i niepewność sytuacji powodują u mnie wewnętrzny niepokój, drżenie rąk i niewspółmierne do okoliczności reakcje. Cierpię na wiele dolegliwości, w tym wrzody żołądka, arytmię, nadciśnienie. Zaprzyjaźniony lekarz rodzinny powiedział, że mam osobowość nowotworową, podatną na choroby psychosomatyczne i jeśli nie zmienię trybu życia, grozi mi rak, wylew albo zawał. Ale ja nie umiem się zmienić i nie wiem nawet od czego zacząć. Od tej wizyty czuję się jeszcze bardziej zdenerwowana i miewam napady silnych lęków. Czym są choroby psychosomatyczne i jak powinnam się leczyć, aby uniknąć tych zagrożeń?

odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra

W teoriach psychologicznych, szczególnie psychologii holistycznej istnieje określenie typu osobowości, poprzez opisanie cech różnych zachowań i powiązanie ich z kondycją fizyczną człowieka oraz skłonnościami do różnych chorób. Doktor Lawrence Le Shan, pionier tej metody określa model zachowań typu C jako osobowość nowotworową. Osoba taka przejawia skłonność do tłumienia i ukrywania negatywnych emocji, może być postrzegana jako łagodna, dobrotliwa i uległa. Jest mało aktywna społecznie, zależna od otoczenia i podatna na różne manipulacje. Powoduje to głęboki konflikt wewnętrzny, który może skutkować zaburzeniami pracy organizmu.

Jako praktykujący od dawna lekarz wiem jednak, że teorie psychologiczne nie mogą być podstawą diagnozy medycznej. W niektórych przypadkach ich głoszenie może nawet wywierać negatywny wpływ na pacjenta i przebieg leczenia.

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje chorobę psychosomatyczną jako taką, w której powstaniu istotnym czynnikiem jest gwałtowny lub przewlekły uraz psychiczny. Wśród zaburzeń psychicznych
o takim podłożu możemy wymienić m.in. różne postacie bólów głowy, psychogenną otyłość, zaburzenia odżywiania, zespoły dysocjacyjne (zaburzenia pamięci na tle emocjonalnym). Drugą grupą są choroby, w których uraz psychiczny i nadmierny stres jest jedną z istotnych przyczyn choroby, ale nie jedyną. Możemy do nich zaliczyć nadciśnienie tętnicze, arytmię serca, chorobę wrzodową żołądka, dwunastnicy i jelit, astmę oskrzelową, zespoły depresyjne i wiele innych schorzeń. Oczywiście, jest to podział umowny, ponieważ każda choroba ma swój aspekt psychosomatyczny.

Urazy psychiczne, to bodźce psychospołeczne (BP), które wywołują stres. Wynika on z rozbieżności pomiędzy faktycznym stanem otoczenia, a naszymi oczekiwaniami. Bodźce odbierane przez mózg, przenoszone są przez układ nerwowy do całego organizmu i mają charakter ogólnoustrojowy. Wpływają na układ immunologiczny i stężenie cząsteczek białkowych, zakłócając czuły system powiązań komórkowych układu odpornościowego. Uwalniają nadmierne ilości kortyzolu, testosteronu, czy insuliny wpływając na układ hormonalny. Przede wszystkim zaś - co podkreśla wybitny specjalista w zakresie teorii stresu bojowego, prof. Wojciech Gruszczyński, przewlekły stres uszkadza nasze DNA, wyzwalając toksyczne wolne rodniki i przyspieszając starzenie oraz degenerację ludzkich komórek nawet o dziesięć lat.

Kluczowa jest przede wszystkim kompleksowa diagnostyka określająca stan psychiczny i somatyczny pacjenta. Na tej podstawie leczy się podstawowe choroby, prowadząc jednocześnie intensywną psychoterapię, którą warto wzbogacać o dodatkowe zajęcia - naukę relaksacji przy pomocy światła, muzyki, zabiegów wodnych w SPA i zajęć fizycznych.





Inne porady