Gorące wiadomości

W kilkuset szkołach średnich w Polsce nikt nie zdał matury

Tak złych wyników jeszcze w historii nowej matury nie było: egzamin dojrzałości oblał co czwarty maturzysta! Okazuje się jednak, że to nie jedyna zła wiadomość związana z tegoroczną maturą - w kilkuset szkołach w Polsce egzaminu nie zdał ani jeden uczeń!

Szkół, w których ani jeden uczeń nie zdał egzaminu maturalnego jest w samym województwie małopolskim aż 72! W dziesiątkach można także liczyć placówki, w których nie zdała więcej niż połowa maturzystów. W obu przypadkach są to najczęściej małe technika, licea profilowane i licea dla dorosłych. Nierzadko w tych szkołach do egzaminu podchodziło zaledwie kilka lub kilkanaście osób.

Skoro w jednym tylko województwie liczba szkół z zerową zdawalnością jest tak duża, można przypuszczać, że w innych częściach Polski sprawa będzie wyglądała podobnie. W skali całego kraju może być to nawet kilkaset placówek! Nie jest to optymistyczna wiadomość zarówno dla uczniów, jak i dla władz tych szkół.

Dlatego, jak donosi "Rzeczpospolita", Centralna Komisja Edukacyjna zamierza zebrać z całego kraju dane na temat liczby placówek, w której egzaminu maturalnego nie zdał nikt lub mniej niż połowa uczniów. W wypowiedzi udzielonej temu dziennikowi poświadcza to Mirosław Sawicki, wicedyrektor CKE.
- To zjawisko będziemy analizowali po sierpniowych poprawkach - zapowiada Sawicki. - Chcielibyśmy się dowiedzieć, czy jest to kwestia pracy szkół, czy też problem słabszej młodzieży .

Tegoroczne wyniki matur od samego początku były bardzo słabe. Już wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego 2011, prezentowane w czerwcu na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, przyprawiały o dreszcze. Nie zdało go aż 24,5% podchodzących do egzaminu, co jest najgorszym wynikiem od roku 2005, w którym wprowadzono nową testową maturę. Co więcej, dzięki tej reformie do otrzymania pozytywnego wyniku wystarczy obecnie uzyskanie zaledwie 30% poprawnych odpowiedzi.

Opublikowano: 2011-07-12

Źródło: Wirtualna Polska


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz