Gorące wiadomości

"Cywilizacja bez inicjacji" - wykład otwarty dra Tomasza Olchanowskiego w Warszawie

Laboratorium Dramatu zaprasza na wykład "Cywilizacja bez inicjacji", który poprowadzi dr Tomasz Olchanowski. Spotkanie odbędzie się 31 października 2011 roku o godzinie 19.00 na Scenie Przodownik, ul. Olesińska 21, Warszawa (dojazd od Puławskiej, równoległa do Madalińskiego). Wstęp wolny.

Laboratorium Dramatu rozpoczyna w październiku nowy cykl wykładów pt. "Numinosum". Wykłady są kontynuacją poprzedniego cyklu "Psychologia fatum", w ramach którego pokazywano związki między psychiką a kulturą. W nowym cyklu przedstawiciele różnych dziedzin współczesnej wiedzy będą pytać, dlaczego człowiek myśli i postępuje irracjonalnie oraz dlaczego jest skazany na doświadczenie religijne. Tomasz Olchanowski uważa, że:

    Być inicjowanym to tyle, co zostać wprowadzonym w kulturę, społeczność, dorosłość. Proces ten wymaga oderwania się od tego, co minione i wiąże się z symboliczną śmiercią starego "ja" oraz zmartwychwstaniem do nowej tożsamości. Wybitny religioznawca Mircea Eliade wyróżnił trzy typy inicjacji: 1) rytuały zbiorowe, 2) ryty wejścia do społeczności tajemnej, 3) powołanie mistyczne. Inspirując się myślą Carla G. Junga i Josepha Campbella, współczesną cywilizację zachodnioeuropejską i jej peryferia można uznać za na przestrzeń kulturową, której rytuały inicjacyjne uległy najprzeróżniejszym formom deformacji. Rozmyte zostały granice pomiędzy pacyfikowanym dzieciństwem a dorosłością; pomiędzy tajemnym a nikczemnym, mądrością a głupotą; doświadczeniem transcendentnym a psychozą; unicestwianiem a transformowaniem czy integrowaniem a wyborem. Pragnienie bycia inicjowanym jest pragnieniem archetypowym, jeśli ulega wyparciu bądź redukcji do narzędzia manipulacji, która służącemu aparatowi władzy, wówczas manifestuje się w najmniej oczekiwany, zazwyczaj destruktywny sposób.

Opublikowano: 2011-10-27

Źródło: Eneteia


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz