Gorące wiadomości

Studenci SWPS będą badać astronautów?

Spotkania ze znanymi astronautami i pilotami, testy robotów marsjańskich, czy połączenie na żywo z międzynarodową stacją kosmiczną - to tylko niektóre z najbliższych planów warszawskich studentów. W SWPS powstało pierwsze w Europie Studenckie Koło Naukowe Psychologii Lotniczej i Kosmicznej.

"Nadszedł czas, w którym ludzkość powinna podjąć próbę dotarcia na Marsa" - twierdzą fascynaci kosmosu zrzeszeni w ramach stowarzyszenia Mars Society. Teraz polską załogę na Marsa wesprze Koło Naukowe Psychologii Lotniczej i Kosmicznej SWPS, które zajmie się badaniem stanu psychicznego osób w izolacji.

- "Postanowiliśmy wesprzeć ten projekt Mars Society i tym samym zwiększyć zainteresowanie problematyką psychologii lotniczej oraz kosmicznej, która w związku z rozwojem technologii, staje się coraz ważniejsza dla ludzi" - mówi Jakub Falaciński, współtwórca koła oraz student psychologii, członek stowarzyszenia Mars Society Polska. ? "Po raz pierwszy w Polsce studenci uzyskają możliwość prowadzenia projektów badawczych w tym zakresie" - kontynuuje.

Mars Society Polska to stowarzyszenie, którego głównym celem jest doprowadzenie do załogowej misji na Marsa i zbadania tej planety. Do tej pory stowarzyszenie nie korzystało z fachowej pomocy i wyników badań psychologicznych, które są niezbędne podczas załogowych lotów kosmicznych. Teraz, wraz z kołem naukowym SWPS, chce przeprowadzić cykl badań psychologicznych zawodników biorących udział w University Rover Challenge 2013, co w przyszłości pozwoli na nawiązanie współpracy z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej w Warszawie i niesienie profesjonalnego wsparcia astronautom i lotnikom.

Opiekę merytoryczną nad projektem objęła dr Hanna Bednarek, która prowadziła badania m.in. nad zaburzeniami uwagi i percepcji u pilotów wojskowych.

Opublikowano: 2012-05-19

Źródło: Centrum Prasowe SWPS


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy