Gorące wiadomości

Cechy osobowości wpływają na długość życia

Amerykańscy badacze zauważyli, że większość długowiecznych ludzi charakteryzuje się określonymi cechami osobowości i pozytywnym nastawieniem do życia. Wyniki opublikowano w "Aging".

Stwierdzono, że osoby badane, które miały co najmniej po 95 lat, były optymistyczne, towarzyskie, niefrasobliwe i doceniały rolę śmiechu w życiu człowieka. Łatwo przychodziło im okazywanie emocji, nie skrywały swoich uczuć. Pozostawały też zaangażowane w różne aktywności oraz posiadały rozbudowaną sieć społeczną (wiele znajomych i bliskich osób).

- "Kiedy zbadaliśmy osobowości tych 243 stulatków, odkryliśmy, że jasno wskazują one na pozytywne nastawienie do życia" - powiedział Nir Barzilai, dyrektor Einstein's Institute for Aging Research i współautor badania.

Dotychczas wiązano długowieczność z wpływem genów na zdrowie. Przypuszczano, że niektórzy ludzie mogą żyć dłużej, gdyż mają wysoki poziom dobrego cholesterolu. Teraz wiadomo, że długowieczność jest też prawdopodobnie następstwem działania genów, związanych z podstawowymi cechami osobowości.

"Istnieją dowody mówiące, że osobowość może zmienić się pomiędzy 70 a 100 rokiem życia, więc nie wiemy czy nasi stulatkowi posiadali określone cechy osobowości przez całe życie. Jednakże wyniki naszego badania sugerują, że stulatkowie współdzielą poszczególne cechy i genetyczne podłoże osobowości może odgrywać istotną rolę w osiąganiu zarówno dobrego zdrowia, jak i nadzwyczajnej długowieczności" - komentuje Barzilai.

Opublikowano: 2012-06-17

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz