Gorące wiadomości

Plastyka piersi leczy kompleksy kobiet

Mają około 30 lat, mieszkają w dużym mieście, są matkami, ale częściej pannami niż mężatkami, wysoko oceniają jakość własnego życia - to portret Polek, które decydują się na operację plastyczną piersi. Powodem są kompleksy.

Zespół naukowców - chirurgów i psychologów - postanowił zbadać jakość życia, motywy i oczekiwania kobiet zdecydowanych na operację plastyczną piersi. Okazało się, że zabieg spełnia oczekiwania większości kobiet, głównie zaspokajając ich potrzeby dotyczące własnej atrakcyjności fizycznej.

Wyniki pokazują, że decyzja o poprawie piersi jest dla kobiet jednym z najważniejszych wydarzeń życiowych - zaraz za narodzinami dziecka, a przed wyuczeniem zawodu, zamążpójściem czy śmiercią kogoś bliskiego. U jej podłoża leżą przede wszystkim kompleksy i niezadowolenie z własnego wyglądu (72 proc.), a w mniejszym stopniu odczuwany wstyd czy też presja ze strony partnera (28 proc.).

Prawie 90 proc. badanych kobiet przyznało, że zabieg przyniósł im korzyści psychologiczne, gdyż umożliwił zmianę wyobrażenia o sobie na pozytywne. Okazało się także, że plastyka piersi wpłynęła na jakość życia seksualnego u 12 proc. pacjentek, podczas gdy tej zmiany oczekiwało jedynie 2 proc. z nich. Co więcej, ponad 23 proc. kobiet zadowolonych z efektów operacji plastycznej wskazało na inne pozytywne skutki zabiegu, tj. wyeliminowanie zazdrości o wygląd innych kobiet czy brak skrępowania podczas rozbierania się na plaży.

Z badań wynika, że ok. 90 proc. kobiet, które decydują się na operację plastyczną piersi ma od 20 do 39 lat (pozostałe ukończyły 40 rok życia). Niemal połowa z nich to panny (49 proc.), a pozostałe to mężatki (41 proc.) i rozwódki (5 proc.). Ponad 70 proc. posiada dzieci (36 proc. jedno dziecko, a 35 proc. dwoje i więcej). Ponad 60 proc. to mieszkanki dużego miasta, a 24 proc. - miasteczka lub wsi.

- "Na Zachodzie ciągle bada się osoby poddające się operacjom plastycznym, zarówno pod kątem medycznym, jak i demograficznym, a zwłaszcza psychospołecznym" - uważa prof. Teresa Rzepa, psycholog i koordynatorka badania z poznańskiego wydziału SWPS. - "W Polsce brakuje takich badań być może dlatego, że operacje plastyczne są dość powszechnie traktowane jako zabiegi nader wstydliwe i owiane tajemnicą" - dodaje.

Projekt badawczy zrealizowano w latach 2006-2009 na grupie 113 kobiet zdecydowanych na operację plastyczną piersi w ramach specjalistycznej praktyki lekarskiej w Szczecinie. W celu porównania stanu sprzed i po zabiegu, ponownemu badaniu poddano 78 kobiet, które przybyły na wizytę kontrolną. W projekcie uczestniczyli naukowcy z SWPS, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Opublikowano: 2012-11-16

Źródło: Centrum Prasowe SWPS


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników

  • Plastyka piersi leczy kompleksy kobiet

    Autor: dajelapke   Data: 2012-11-16, 16:08:59               Odpowiedz

    "Prawie 90 proc. badanych kobiet przyznało, że zabieg przyniósł im korzyści psychologiczne"

    Wydały masę pieniędzy, nacierpiały się bólu, upokorzenia i teraz miałyby przyznać się, że nic to nie dało?
    Będą z takim zapałem zapewniać o korzyściach, aż same nawet uwierzą ... Czytaj dalejZobacz więcej komentarzy