Gorące wiadomości

Coraz więcej wniosków o pozbawienie, ograniczenie czy zawieszenie władzy rodzicielskiej w Polsce

Do polskich sądów wpływa coraz więcej wniosków o pozbawienie, ograniczenie czy zawieszenie władzy rodzicielskiej. Inicjatorem objęcia rodzin działaniami nadzorczymi bywał także resort sprawiedliwości.

Z przytoczonych przez "Nasz Dziennik" danych Wydziału Statystyki i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości MS w roku 2000 r. do polskich sądów wpłynęło blisko 28,5 tys. spraw o pozbawienie, ograniczenie czy zawieszenie władzy rodzicielskiej. W następnych latach liczba ta sukcesywnie rosła - w roku ubiegłym było już prawie 41,5 tys. takich spraw. Największy przyrost zanotowano w latach 2006-2010. I tak w latach 2006-2007 było to kolejno: 46,3 tys. i prawie 47 tysięcy. Rok później liczba ta sięgała już ponad 49,3 tys., nieznacznie zmalała w roku następnym do ok. 49,2 tys. W roku ubiegłym zapadło blisko 9,7 tys. wyroków sądowych o pozbawienie praw rodzicielskich - ponaddwukrotnie więcej niż w roku 2000.

Jak informuje "Nasz Dziennik" statystyki orzeczeń ograniczenia władzy rodzicielskiej wyglądają jeszcze bardziej dramatycznie. W ubiegłym roku liczba ta sięgała blisko 14,1 tys. - prawie dwa tysiące więcej niż w roku 2000. Niewiele wzrosła natomiast liczba wyroków o zawieszeniu władzy rodzicielskiej - w roku ubiegłym zapadło ich dokładnie 660, o 44 więcej niż w roku 2000. W sumie w 2012 r. sądy wydały 24 415 wyroków o pozbawienie, ograniczenie czy zawieszenie praw rodzicielskich, o 7037 więcej niż w roku 2000.

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowelą kodeksu rodzinnego, tak by uwypuklić w przepisach tzw. klauzulę pomocniczości. Chodzi o to, by sędzia nie mógł wydać decyzji o odebraniu dziecka rodzicom, dopóki nie wykorzysta wszystkich innych możliwości. Nowelizacja przepisów jest na etapie wewnętrznych uzgodnień, prowadzone są konsultacje społeczne.

Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało też wszczęcie działań nadzorczych w sprawie śmierci dwojga dzieci, odebranych biologicznym rodzicom i umieszczonych w rodzinie zastępczej w Pucku, śmierci pięciorga niemowląt w Hipolitowie czy odebrania dzieci małżeństwu Bajkowskich z Krakowa.

Opublikowano: 2013-06-12

Źródło: Nasz Dziennik


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy