Gorące wiadomości

Udane małżeństwo sprzyja lepszemu zdrowiu

Amerykańscy badacze przez 20 lat badali przebieg pożycia małżeńskiego ponad 2 tys. par i odkryli silne powiązanie między szczęśliwym życiem małżeńskim a dobrym zdrowiem.

To było jedno z najdłuższych i najbardziej wszechstronnych badań grupy ekspertów z amerykańskich ośrodków badawczych w Ohio i Nebrasce. W latach 1980-2000 przebadano ponad 2 tysiące par małżeńskich. Wszyscy byli odpytywani ze stanu relacji małżeńskich, uczuć, stanu zdrowia, oceny życia, na koniec proszono pary o ocenę samopoczucia.

Okazało się, że małżeńskie pary, których związki były burzliwe, pełne kłótni, cichych dni i trudno przezwyciężalnych kryzysów, deklarowały, że mają często problemy ze zdrowiem. Natomiast w przypadku tych małżeństw, które z powodzeniem przezwyciężały kryzysy i pielęgnowały małżeńskie szczęście, szczęśliwi małżonkowie cieszyli się dobrym zdrowiem. Taki efekt odnotowano zarówno u młodszych jak i u starszych małżeństw.

Wnioski z badań są jednoznaczne: małżeństwa które dbają w swój związek starają się umacniać łączącą więź cieszą się znacznie lepszym zdrowiem, a w razie choroby szybciej wracają do zdrowia, niż ci, którzy je zaniedbywali. - "Kondycja małżeństwa i kondycja zdrowotna idą ze sobą w parze. To jasne" - stwierdził prof. Cody Hollist z University of Nebrasca-Lincoln.

Opublikowano: 2013-09-30

Źródło: wSumie.pl


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz