Gorące wiadomości

Porażka rządowego programu "Cyfrowa szkoła"

Z analizy pilotażu programu "Cyfrowa szkoła" wynika, że nie wpłynął on na umiejętności i osiągnięcia uczniów - pisze "Rzeczpospolita".

Pilotaż "Cyfrowej szkoły" miał dać rządowi wskazówki, jak przygotować cyfryzację wszystkich szkół. W programie wzięło udział około 70 tys. uczniów pracujących w systemie 1:1, czyli jeden komputer na jednego ucznia.

Analitycy Instytutu Badań Edukacyjnych porównali wyniki sprawdzianu szóstoklasistów, którzy uczestniczyli w programie, z osiągnięciami pozostałych uczniów. Na egzaminie z roku 2013 wystąpiła jedna, drobna różnica między obiema grupami. Wśród objętych pilotażem mniej było uczniów, którzy wykazali się najgorszą umiejętnością rozumowania. Różnica jednak była minimalna, na granicy istotności statystycznej.

W 2014 r. w żadnym badanym zakresie wyniki obu grup uczniów już się od siebie nie różniły.

Nie należy się spodziewać, by wdrażane w przyszłości w Polsce programy 1:1, stanowiące kontynuację "Cyfrowej szkoły", w znaczący sposób oddziaływały na wyniki egzaminów zewnętrznych - napisali eksperci IBE we wnioskach analizy.

Rządowy program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych "Cyfrowa szkoła" składa się z 4 komponentów:

  • e-szkoła: wyposażenie (doposażenie) szkół podstawowych w sprzęt komputerowy (do wykorzystania w szkole);
  • e-uczeń: zakup urządzeń cyfrowych dla uczniów (do wykorzystania w szkole i w domu);
  • e-nauczyciel: przeszkolenie 40 "e-trenerów" i 1200 "e-moderatorów" i 19 tysięcy e-koordynatorów szkolnych w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK);
  • e-podręczniki: przygotowanie 18 nieodpłatnych e-podręczników i 2500 otwartych zasobów edukacyjnych, dostępnych na wolnej licencji Creative Commons, które będą dostępne na otwartym publicznym portalu edukacyjnym dla uczniów i nauczycieli.

Całkowity koszt programu e-szkoła i e-uczeń to 61 mln zł. W 2012 r. na jego realizację przewidziano w budżecie państwa 50 mln zł (w tym 44 mln zł na zakup pomocy dydaktycznych). Wkład własny samorządów oszacowano na co najmniej dodatkowe 11 mln zł. Na e-zasoby edukacyjne, w tym e-podręczniki w latach 2012-2015 zaplanowano do wydania 49 mln zł ze środków unijnych (Europejskiego Funduszu Społecznego). Na realizację zadań w obszarze e-nauczyciel przewidziane jest 20 mln zł środków unijnych (Europejski Fundusz Społeczny).

W trakcie inauguracji programu "Cyfrowa Szkoła" odbyły się pokazy kilku lekcji z wykorzystaniem najnowszych technologii. Na jednej z nich uczniowie mogli usłyszeć prezydentową Anną Komorowską, która nagrała dla nich wirtualną lekcję edukacji obywatelskiej, oprowadzając uczniów po historycznych miejscach Belwederu.

- "To jest pierwszy na świecie tak kompleksowy program mający unowocześnić szkołę. Chcemy go kontynuować" - zapowiedziała w czerwcu 2013 roku ówczesna minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas.

Opublikowano: 2015-03-27

Źródło: wPolityce


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz