Gorące wiadomości

Kandydatka na minister edukacji zapowiada pierwszą decyzję MEN: Od września 2016 to rodzice zadecydują, kiedy dziecko rozpocznie naukę

Przywrócenie od września 2016 rodzicom prawa decydowania czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku sześciu, czy siedmiu lat - to jedna z pierwszych rzeczy, którymi chce się zająć kandydatka na ministra edukacji Anna Zalewska po objęciu stanowiska szefowej MEN.

Anna Zalewska jest z zawodu nauczycielką. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała jako nauczycielka i zastępca dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach.

Zalewska spotkała się z dziennikarzami po poniedziałkowej konferencji, na której desygnowana przez PiS na funkcję premiera Beata Szydło przedstawiła kandydatów na ministrów w swoim rządzie. Zapytana, jaki ma pomysł na edukację, odpowiedziała:
- "Po pierwsze realizacja programu, ale w dialogu, bez nerwowych ruchów i emocji. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o pieniądze europejskie."

Zapowiedziała też wyeliminowanie kilku absurdalnych pomysłów. Wyjaśniła, że chodzi o kilka rozporządzeń, które uwolnią edukację od biurokracji. Ponadto zapowiedziała dyskusję z ministrem zdrowia na temat rozporządzenia dotyczącego jedzenia w szkołach, w sklepikach i w przedszkolach.

- "W tej chwili dzieci przestały jeść, a stawka żywieniowa bardzo skoczyła - zauważyła. Pytana czy jest przeciwna zdrowemu żywieniu, zaznaczyła, że jak najbardziej jest za nim, "ale rozsądnie, tak by dzieciom zwyczajnie smakowało".

Zalewska mówiła też, że do końca roku będą zespoły, które będą pracowały nad zmianą podstawy programowej i wdrożeniem wygaszania gimnazjów. - "Zmiana i harmonogram zmiany zostanie państwu przedstawiony na początku stycznia" - poinformowała. Zapytana, co ma do powiedzenia nauczycielom, jeśli chodzi o plany likwidacji gimnazjów, odpowiedziała: - "Nie ma jeszcze projektu, jestem zdziwiona emocjami (...). Jestem nauczycielką, bez nich tej zmiany nie zrobię. Myślę, że dyskusja zacznie się przed tworzeniem projektu ustawy (...) Żadna zmiana rewolucyjna w szkole nie jest potrzebna. Te zmiany, chociaż tak brzmią, one muszą przebiegać sprawnie i muszę mieć sojuszników po stronie nauczycieli i związkowców."

Dziennikarze pytali również o inną zmianę w edukacji zapowiedzianą przez PiS w programie wyborczym, czyli odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków i obowiązkowe rozpoczynanie nauki w wieku siedmiu lat. - "To będzie pierwsza decyzja, ona jest bardzo prosta, bardzo łatwo jest zmienić projekt ustawy - powiedziała Anna Zalewska. - Myślę, że jeśli będzie taka zgoda pani premier, to ta decyzja będzie już w grudniu i zmiana projektu ustawy ustanawiająca wiek szkolny na lat siedem lat, tak by to od września rodzice decydowali, czy sześcio-, czy siedmiolatek idzie do szkoły" - dodała.

Opublikowano: 2015-11-12

Źródło: wPolityce


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz