Gorące wiadomości

Jak uchronić nasze dzieci przed uzależnieniami?

Właśnie zakończyła się Konferencja Profilaktyczna, na której pedagodzy, terapeuci uzależnień, rodzice i psycholodzy dyskutowali o tym, jak przeciwdziałać uzależnieniom u młodzieży - zarówno w czasie wakacji, jak i na co dzień. Konferencja odbyła się w małej miejscowości Pustniki na Mazurach.

Nie było to przypadkowe miejsce. Jak podkreślali organizatorzy konferencji - najważniejsze są działania oddolne, w małych miejscowościach, małych ojczyznach; korzystając z siły, jaką niesie mała wspólnota. Działania na tym poziomie umożliwiają bowiem prawidłowe i bezpośrednie relacje pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi wychowaniem i rozwojem dzieci i młodzieży. Zarówno w czasie zwykłym, jak i w czasie wakacji.

Konferencja zgromadziła zatem pedagogów z Olsztyna i okolicznych miast m.in: Biskupca, Mrągowa, Mikołajek oraz wsi Warpuny, Sorkwity. Byli na niej także: Józef Maciejewski - wójt Gminy Sorkwity oraz Zuzanna Świniarska - sołtys wsi Pustniki. Jej organizatorem był zaś Robert Banasiewicz, pedagog a jednocześnie specjalista terapii uzależnień.

- Od lat wiadomo, że podstawową sprawą w przeciwdziałaniu uzależnieniom czy szkodliwemu używaniu narkotyków lub alkoholu jest dobra relacja młodzieży z ich opiekunami - rodzicami, nauczycielami pedagogami. Z młodymi ludźmi należy rozmawiać; uczyć ich nazywać to, co czują, uczyć sobie radzić ze stresem, napięciami, lękiem w zdrowy sposób. - mówi Robert Banasiewicz.

Wtórowała mu w tym psycholog znana z programów telewizyjnych poświęconych wychowywaniu dzieci, Maria Rotkiel, podkreślając jak ważnym jest umiejętność otwartej rozmowy oraz umiejętność budowania więzi.

Zgromadzeni na konferencji pedagodzy podkreślali jednocześnie, że niezbędnym w przeciwdziałaniu uzależnieniom jest współpraca z psychologami i terapeutami uzależnień. Dzięki ich wsparciu i zrozumieniu, efektywniej mogliby wspierać dzieci i młodzież - między innymi poprzez możliwość konsultowania swoich wątpliwości i obserwacji na temat wychowanków. Jednocześnie, podkreślali wagę tego rodzaju spotkań - dzięki takim debatom mogą między sobą dzielić dobre praktyki i budować współpracę.

Konferencja odbyła się w Ośrodku Leczenia Uzależnień Dom-Rehab i jest pierwszą z tego cyklu. Odpowiadając na zapotrzebowanie Robert Banasiewicz planuje kolejne konferencje poświęcone profilaktyce pierwszorzędowej już we wrześniu.

Opublikowano: 2017-06-22

Źródło: ProfilaktykaRehab


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy