Gorące wiadomości

Szkolenie "Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?"

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zorganizował w środę 2 marca i piątek 4 marca otwarte dla nauczycieli, pedagogów, opiekunów i rodziców dzieci internetowe szkolenie "Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie". Rzecznik wystąpił do Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka o pomoc w dotarciu z tą informacją do wszystkich placówek szkolnych i wychowawczych.

- Wojenny dramat, który rozgrywa się na Ukrainie, niesie ze sobą śmierć, zniszczenie i strach. Polskie dzieci i młodzież szczęśliwie nie zaznały dotąd okrucieństwa wojny. Dla nich to była tylko historia. Krwawa i okrutna, ale jednak tylko historia. Dzisiejszy poranek zmienił ich świat bezpowrotnie - wojna zapukała do naszych drzwi. Giną ludzie, być może bliscy ich ukraińskich przyjaciół, którzy chodzą do tej samej szkoły.

Rodzice, opiekunowie i nauczyciele stanęli przed niezwykle trudnym i poważnym wyzwaniem - wytłumaczenia młodemu pokoleniu, co się stało. Dlaczego ich beztroskie dzieciństwo jest zagrożone. Dlaczego w telewizji, internecie wszyscy pokazują straszne zdjęcia, filmy, mówią ze strachem o przyszłości. Nie możemy zostawić ich z tym problemem samych - podkreślił Mikołaj Pawlak w wystąpieniu do MEiN.

Dlatego razem z ekspertami z Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 zorganizowane zostanie specjalne internetowe szkolenie "Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie". Skierowane będzie do rodziców, opiekunów i nauczycieli, aby pomóc wytłumaczyć dzieciom i młodzieży obecną sytuację - pomóc razem przez to przejść, w sposób odpowiedzialny, ale też szczery.

Pierwsze szkolenie odbyło się w środę 2 marca w godzinach 10.00-12.00. Zainteresowanie internetowym szkoleniem było tak ogromne, że Mikołaj Pawlak zdecydował o przeprowadzeniu go po raz drugi. Kolejny termin, w którym można wziąć udział w szkoleniu, to piątek 4 marca w godzinach 19-21.

Połączenie online będzie otwarte dla wszystkich chętnych na stronie internetowej 800121212.pl.

Opublikowano: 2022-02-27

Źródło: Biuro Prasowe BRPD


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz