Gorące wiadomości

Polska gościnność od kuchni, czyli jak chętnie otwieramy swoje domy dla innych?

Zaledwie w ciągu ostatnich kilku miesięcy polska gościnność stała się powodem do dumy, o którym mówiło się niemal na całym świecie. Wielu z nas otworzyło swoje serca dla uciekających przed tragedią wojny Ukraińców, przyjmując ich pod swój dach lub oferując inną formę pomocy. To tylko potwierdziło, że w trudnych sytuacjach potrafimy stanąć na wysokości zadania i udzielić wsparcia potrzebującym - nawet dzieląc się z nimi czymś tak prywatnym, jak własny dom.

Zaistniała sytuacja zainspirowała nas do zbadania podejścia Polaków do tematu gościnności. Okazuje się, że w większości naprawdę lubimy zapraszać innych do swoich mieszkań. Rolę gospodarza traktujemy poważnie - odpowiednio przygotowujemy się do takich wizyt, a do tego staramy się stworzyć miłą atmosferę, aby odwiedzający nas ludzie poczuli się jak u siebie. Sprawdziliśmy także, jak wypadł nasz sprawdzian z gościnności wobec szukających schronienia uchodźców. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, jak ważna jest dla nas domowa prywatność i co robimy, aby ją zachować. Zachęcamy do zapoznania się z wnioskami z naszego badania.

Gościnność jako cecha narodowa? Przypisywanie pewnym narodowościom określonych cech - zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych - jest dość powszechną praktyką. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie zawsze są to tylko stereotypy. Badacze tego zjawiska mówią o charakterze narodowym, czyli postawach i wzorach zachowań typowych dla większości członków danej nacji. Jedną z godnych pochwały cech, która kojarzy się z Polakami, jest bez wątpienia gościnność. I chyba nie ma w tym żadnej przesady, bowiem aż 87% obywateli naszego kraju uważa swoich rodaków za gościnnych.

Czy faktycznie to narodowość wpływa na gościnność lub jej brak? Antropolożka kulturowa dr hab. Inga B. Kuźma, prof. UŁ z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego wyjaśnia:

- "Narodowość nie determinuje takich cech. Wypracowane w czasie zachowania i postawy w ramach danej grupy przekształcają się np. w tradycje i podzielane przez zbiorowość obyczaje. To one tworzą z podobnie myślących jednostek wspólnotę skupiającą się wokół współdzielonych wartości, które grupa identyfikuje jako własne i ważne. Stosunek do goszczenia i gości uwarunkowany jest historycznie i kulturowo - był jednak różny w różnych grupach społecznych na przestrzeni epok."

A co Polacy myślą w tym kontekście o sobie? Łącznie 76% badanych uważa samych siebie za osoby gościnne. Okazuje się jednak, że w pewnym stopniu zależy to od miejsca zamieszkania. Najwyższy odsetek osób przypisujących sobie tę cechę odnotowaliśmy wśród mieszkańców wsi - to aż 81% respondentów. Z kolei w miastach wynik ten waha się między 71 a 77%, najniższy poziom osiągając w miejscowościach o liczbie ludności przekraczającej 150 tys. mieszkańców.

Jakie są źródła polskiej gościnności? Bardzo ciekawe wydają się powody takiej postawy naszego społeczeństwa oraz to, w jaki sposób sami ją sobie tłumaczymy. Ponad połowa badanych (53%) wskazuje, że jako Polacy jesteśmy po prostu towarzyscy. Zdaniem 47% ważną rolę odgrywa tutaj kwestia wychowania. Duża część uważa także, że jesteśmy gościnni, ponieważ lubimy dzielić się tym, co mamy (41%) bądź zależy nam na budowaniu relacji i podtrzymywaniu więzi z innymi ludźmi (38%). Z kolei 27% osób przyczyn upatruje w tym, że uwielbiamy urządzać przyjęcia - częstym zwyczajem jest przecież zapraszanie gości na urodziny, imieniny, święta czy inne uroczystości. Zdaniem 17% respondentów nasza gościnność może wiązać się z przeszłością i konkretnymi wydarzeniami w życiu np. kiedy sami doświadczyliśmy otwartości ze strony innych i czujemy potrzebę odwdzięczenia się tym samym.

Wiemy już, jakie Polacy mają przypuszczenia co do powodów gościnności swoich rodaków. Warto również poznać odpowiedź na pytanie, co miało kluczowy wpływ na ukształtowanie się gościnności naszych respondentów. Okazuje się, że są to dwa główne czynniki: wartości nabyte w toku wychowania (46%) i osobowość (39%). Bardzo niewielkie znaczenie ankietowani przypisali edukacji (6%). Czasami taką postawę kształtowały też szczególne wydarzenia w życiu - zarówno te, które wspominamy pozytywnie (kiedy inni przyjmowali nas z otwartymi ramionami), jak i negatywnie (gdy ktoś odmówił nam schronienia, kiedy go potrzebowaliśmy).

Więcej informacji w raporcie Domondo.

Opublikowano: 2022-08-07

Źródło: Pełny raport Domondo - "Polska gościnność od kuchni, czyli jak chętnie otwieramy swoje domy dla innych?"


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz