Reklamy
Gorące wiadomości
Polacy akceptują klapsy
„Rzeczpospolita” dotarła do raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje, który zostanie dziś przedstawiony w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podczas inauguracji kampanii społecznej „Dzieciństwo bez przemocy”. 45 procent badanych uważa, że są sytuacje usprawiedliwiające bicie dziecka za karę.
Jak wynika z raportu, 60 proc. badanych przyznaje rodzicom prawo do karcenia dziecka klapsem i nie widzi potrzeby ich prawnego zakazywania. Polacy chcieliby jednak wprowadzenia zakazu bicia dziecka pasem lub innym przedmiotem (92 proc.), bicia w twarz (90 proc.) oraz silnego bicia ręką (88 proc.).
– Klaps nie jest postrzegany jako bicie dzieci – komentuje Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje. – Widać przepaść między stosunkiem Polaków do bicia pasem a dawaniem klapsów. Tylko jedna trzecia uważa, że zdecydowanie trzeba ich zakazać.
45 proc. badanych uważa, że istnieją sytuacje, które usprawiedliwiają bicie dzieci. 16 proc. twierdzi, iż to dobra metoda, jeśli rodzic uzna ją za skuteczną. Z poglądem, że w ogóle nie powinno się stosować kar cielesnych, zgadza się 32 proc. respondentów.
– Zdarzyło mi się dać po klapsie synom, którzy nie słuchali próśb, by nie przepychać się na piętrowym łóżku. Do kilkulatków nie przemawiały tłumaczenia, że mogą połamać kręgosłupy. Dopiero klaps poskutkował – opowiada Monika Banak, mama trójki dzieci. Tomasz Wytrykowski, ojciec czwórki dzieci, też przyznaje, że zdarza się mu wymierzyć klapsa, gdy nie pomaga już odebranie kieszonkowego ani zakaz oglądania telewizji. – Ale klaps to nie kara cielesna – twierdzą zgodnie rodzice.
Opublikowano: 2009-06-23
Źródło: Rzeczpospolita
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz