Gorące wiadomości

Fala agresji zalewa polską szkołę

Rozboje, kradzieże, spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, bójki i pobicia - prawie 11 tysięcy przestępstw na terenie szkół podstawowych i gimnazjalnych zanotowały w 2009 roku policyjne statystyki - podaje Komenda Główna Policji . To wzrost o ponad 3%.

Coraz częściej dyrektorzy szkół zmuszeni są wzywać policję do uspokajania agresywnych uczniów. Niedawny przypadek naruszenia nietykalności cielesnej nauczycielki z Częstochowy, którą 14-letni uczeń uderzył drzwiami od toalety czy zgłoszenia nauczycieli w katowickich gimnazjach dotyczące obrzucania wyzwiskami zdają się potwierdzać złą sytuację w polskich szkołach.

W reakcji na eskalację zjawiska przemocy w polskiej szkole już 13 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja pedagogów i psychologów szkolnych pod hasłem: "Interwencje pedagoga w szkolnych sytuacjach kryzysowych". Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka oraz Komendant Główny Policji.

Podczas konferencji eksperci podpowiedzą, jak efektywnie przeciwdziałać patologiom i negatywnym zachowaniom dzieci i młodzieży w szkole. Z problemem przestępczości w polskiej szkole zmierzą się zaproszeni na konferencję goście: m.in. sędzia Anna Maria Wesołowska - znana z programu TVN "Sędzia Maria Wesołowska, prof. Maria Dudzikowa - wiceprzewodnicząca komitetu PAN oraz przedstawiciele Komendy Głównej Policji, m.in. Wanda Mende, ekspert w dziedzinie prewencji i specjalista ds. nieletnich. Uczestnicy wspólnie zastanowią się jak zgodnie z prawem reagować w przypadku agresji fizycznej i psychicznej, posiadania narkotyków, znieważania nauczyciela czy notorycznych wagarów.

Do udziału w konferencji włączyły się również organizacje pozarządowe związane z problematyką przemocy m.in. Fundacja Dzieci Niczyje oraz Niebieska Linia.

Opublikowano: 2010-03-31

Źródło: Więcej informacji na stronie: Głos Pedagogiczny


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy