Gorące wiadomości

Picie alkoholu w młodym wieku poważnie uszkadza mózg

Pośmiertne badania mózgów młodocianych małp, które piły dużo alkoholu wykazały poważne uszkodzenia - informuje "New Scientist".

Mózgi małp i ludzi rozwijają się w taki sam sposób, zatem podobny efekt może występować w mózgach ludzkich nastolatków. W większości krajów spożycie alkoholu w młodym wieku jest zakazane - w Polsce do 18, a w USA nawet do 21 roku życia, natomiast nie ma takich ograniczeń między innymi w Korei Połnocnej, Wietnamie, Tajlandii, Rumunii i Grecji.

Badania na młodych małpach - rezusach - przeprowadziła Chitra Mandyam ze Scripps Research Institute w La Jolla(Kalifornia). Polegały na udostępnianiu drinków o smaku cytrusowym przez godzinę dziennie, codziennie przez 11 miesięcy. W dwa miesiące później małpy zostały zabite, a ich mózgi porównano z mózgami małp - abstynentek.

Największe szkody nieumiarkowane picie spowodowało w komórkach macierzystych, z których miały powstać neurony hipokampa odpowiedzialne za pamięć i orientację przestrzenną - brakowało aż 50-90 procent. Zdaniem Mandyam może to tłumaczyć, dlaczego pijąca młodzież częściej wyrasta na alkoholików.

Wcześniejsze badania American Academy of Pediatrics wykazały, że wśród osób, które sięgnęły po pierwszego drinka w wieku 12 lat aż 41 procent i uzależnia się od alkoholu, podczas gdy ci, którzy zaczynają picie po 18 roku życia mają takie problemy tylko w 11 procentach przypadków.

Opublikowano: 2010-06-09

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy