Gorące wiadomości

Czechy: rosyjski szpieg pracował jako psycholog więzienny

Rosyjski agent, który z pomocą młodej major pozyskiwał informacje z najwyższych szczebli dowodzenia czeskiej armii, mógł mieć także wpływ na świat przestępczy, gdyż pracował jako psycholog służb więziennych - pisze dziennik "Mlada fronta Dnes".

Szpieg Robert Rachardżo jeszcze do września ubiegłego roku był zatrudniony w generalnej dyrekcji czeskich więzień i przygotowywał zalecenia dla psychologów. Później zniknął.

Gazeta nie wyklucza, że mężczyzna wpływał na decyzje w sprawach personelu. Miał ponadto kontakt z osadzonymi, co zdaniem "MfD" dawało mu szansę na pomoc więźniom w kontaktach ze światem zewnętrznym.

- Był jednym z trzech psychologów w generalnej dyrekcji służb więziennych. Opracowywał plany, w jaki sposób będą rekrutowani nowi pracownicy - mówił cytowany przez dziennik anonimowy były kolega agenta.

Dzięki swej pozycji Rachardżo miał możliwość kontaktowania się z więźniami i dostęp do spisów osadzonych.

Gazeta zauważa, że praca w więziennictwie mogła być jednak jedynie oficjalną przykrywką dla działalności szpiegowskiej.

- W dyrekcji był szeregowym psychologiem - poinformowała rzeczniczka służb więziennych Marketa Prunerova. - Mogę wykluczyć możliwość wywierania wpływu na psychologów z konkretnych więzień.

Jednak przez działalność Rachardżo w Czechach pracę straciło trzech wysoko postawionych generałów. On sam uciekł do Rosji i gdyby wrócił do kraju, groziłby mu proces o szpiegostwo.

"Mlada fronta Dnes" historię nazwała największą aferą szpiegowską w Czechach w ostatnich latach.

Opublikowano: 2010-08-01

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy