Gorące wiadomości

Kobiety lepiej radzą sobie z wykonywaniem wielu czynności naraz

Kobiety lepiej radzą sobie z wykonywaniem wielu czynności naraz. Fakt ten naukowo potwierdziła psycholog z brytyjskiego University of Hertfordshire, o czym informuje strona jej uczelni.

Prof. Keith Laws ze School of Psychology na University of Hertfordshire zbadała po pięćdziesięciu studentów i studentek, chcąc sprawdzić, jak radzą sobie oni z wykonywaniem kilku zadań jednocześnie. Każdy z badanych przez osiem minut musiał wykonać kilka czynności naraz. Studenci rozwiązywali np. proste zadania z matematyki, czytali mapę, odbywali telefoniczną rozmowę z osobą zadającą pytania na tematy dotyczące wiedzy ogólnej. Wymyślali też i prezentowali strategię, którą można wykorzystać w trakcie poszukiwań zgubionego na polu klucza.

Przedstawiciele obu płci wypadali jednakowo w prostych zadaniach matematycznych i tych polegających na czytaniu mapy. Jednak aż 70 proc. studentek lepiej niż ich koledzy poradziło sobie z zadaniem, polegającym na zaplanowaniu poszukiwań zgubionego klucza. Badani dostali czystą kartkę papieru reprezentującą zarys pola, po czym kreślili, jak najskuteczniej szukać zgubionego klucza.

- Kobiety planowały bardziej strategicznie. Byłam tym zaskoczona, znając popularne argumenty, według których to mężczyźni posiadają lepszą orientację przestrzenną - relacjonuje Laws.

Prof. Laws zauważa także, że mimo powszechnie panującej opinii, iż to kobiety są lepsze niż mężczyźni w wielozadaniowości, to w dotychczasowych publikacjach nie znalazła naukowych dowodów na poparcie tej tezy.

Opublikowano: 2010-08-01

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy