Gorące wiadomości

W czasie snu rodzą się najlepsze pomysły

Niektórzy uważają, że śpiący mózg nie pracuje. Jessica D. Payne z University of Notre Dame, która razem z Elizabeth A. Kensinger z Boston College opublikowała artykuł w Current Directions in Psychological Science przekonuje, że to nieprawda, gdyż mózg pracuje: nie tylko konsoliduje nasze wspomnienia, ale organizuje je i wybiera najbardziej wydatne informacje, co pomaga ludziom w tworzeniu kreatywnych, nowych pomysłów.

Do tej pory sądzono, że sen pomaga jedynie w skonsolidowaniu wspomnień, zatrzymując je w naszym mózgu, tak byśmy mogli je sobie później przypomnieć.

- Sen wzmacnia wspomnienia - mówi Payne. - Robi też coś więcej - reorganizuje je i przebudowuje - dodała.

Payne i Kensinger badały, co dzieje się z mózgiem podczas snu i odkryły, że ludzie skupiają się na najbardziej emocjonalnych częściach swoich wspomnień. Jeśli ktoś widzi scenę z obiektem nacechowanym emocjami, np. rozbity samochód w tle, jest bardziej prawdpodobne, że zapamięta obiekt poruszający uczucia niż np. palmy znajdujące się na pierwszym planie.

Pomiar aktywności mózgu w czasie snu również wykazał, że aktywne są jego regiony związane z emocjami i konsolidacją wspomnień.

- Ludzie, którzy zarywają sen i mówią, że będą spać dopiero po śmierci, wyrzekają się możliwości posiadania dobrych pomysłów. Sen ma ogromne znaczenie dla naszych możliwości poznawczych - podsumowuje Payne, sypiająca 8 godzin na dobę.

Opublikowano: 2010-11-18

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy