Gorące wiadomości

Sen pomaga w zapamiętywaniu

Najnowsze badania wykazały, że praca mózgu jest bardziej efektywna w zapamiętywaniu dopiero co przyswojonych informacji podczas snu, a nie w czasie bezsenności - informuje telegraph.co.uk.

Badania naukowców z University of Lubeck, opublikowane w magazynie Nature Neuroscience, rzucają nowe światło na sposób w jaki magazynujemy i przetwarzamy informacje ? czyli jednym słowem: w jaki sposób się uczymy.

Wcześniejsze badania pokazały, że informacje magazynowane w mózgu nie tworzą się natychmiast. Muszą być przekazane z hipokampu - gdzie początkowo trafiają, do trwałej pamięci, swego rodzaju "twardego dysku", czyli części nazywanej przez badaczy neokorteksem. Jak wykazali naukowcy podczas pozostawania w stanie bezsenności przekazywanie informacji do tej części mózgu przebiega dużo gorzej.

24 wolontariuszy poproszono o zapamiętanie 15 par kart, na których znajdowały się ilustracje przedstawiające zwierzęta i przedmioty codziennego użytku. Podczas zapamiętywania rozpylono w pomieszczeniu nieprzyjemny zapach. Czterdzieści minut później połowa ochotników, którzy przez ten czas pozostawali bez snu, miała zapamiętać drugi, nieco inny zestaw kart. Przedtem ponownie rozpylono nieprzyjemny zapach, który miał przywołać wspomnienia o pierwszym ćwiczeniu. 12 innych wolontariuszy przystąpiło do drugiej części eksperymentu po krótkiej drzemce, podczas której w pomieszczeniu rozpylano ten sam zapach. Ku zaskoczeniu badaczy, grupa, która spała pomiędzy ćwiczeniami osiągnęła lepsze wyniki: 85 proc. poprawnych odpowiedzi, w stosunku do 60 proc. w grupie, która nie udała się na drzemkę.

? Przypuszczamy, że przyczyną tych niespodziewanych wyników jest fakt, że podczas pierwszych kilku minut drzemki miał miejsce transfer informacji z hipokampu do noekorteksu ? komentuje Susanne Diekelmann z University of Lubeck. Zdaniem badaczy wystarczy 40-minutowa drzemka, żeby umieścić wiadomości we właściwej części mózgu ? gdzie nie będą zastąpione przez inne informacje - donosi telegraph.co.uk.

Opublikowano: 2011-01-27

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz