Gorące wiadomości

Czy można uczyć dzieci opieki nad rodzicami-alkoholikami?

W Szkocji dzieci alkoholików i narkomanów są uczone, aby zostawiały w domu w widocznych miejscach łatwo nadające się do spożycia przekąski. Ma to zapobiec robieniu frytek przez ich rodziców w niezwykle popularnych na Wyspach Brytyjskich metalowych koszykach.

Dotyczy to sytuacji kiedy znajdujący się pod działaniem środków odurzających rodzice w nocy wracają do domu i zamierzają przygotować sobie coś do jedzenia. Szkocka straż pożarna alarmuje, że pozostawione bez nadzoru gotujące się na oleju frytki są trzecią przyczyną pożarów w tym kraju.

Dlatego wraz z nauczycielami rozpoczęła akcję edukacyjną wśród jedenasto i dwunastolatków, których rodzice są uzależnieni od alkoholu lub narkotyków.

Dzieci uczone są także, aby wiedziały gdzie znajdują się klucze od domu, aby w każdej chwili mogły z niego uciec, gdy wybuchnie pożar.

Pomysł szkockiej straży pożarnej budzi jednak duże kontrowersje. Zdaniem naukowców obarczanie dzieci sprawowaniem nadzoru nad rodzicami jest nakładaniem na nich zbyt dużej odpowiedzialności. Według statystyk w Szkocji 650 tysięcy dzieci ma uzależnionych rodziców.

Opublikowano: 2011-02-08

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz