Gorące wiadomości

Alkohol zwiększa ryzyko zachorowań na raka

Według naukowych badań picie więcej niż pół litra piwa dziennie może znacząco zwiększyć ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory ? podaje serwis bbc.co.uk.

Wyniki ogólnoeuropejskich badań, w których uczestniczyło 363.988 osób, zamieszczono w "British Medical Journal". Z opracowania wynika, że co dziesiąty mężczyzna, u którego wykryto raka, zachorował z powodu nadużyć alkoholowych. U kobiet proporcje te są inne - mniej z nich choruje z powodu pijaństwa.

Organizacje charytatywne zajmujące się chorymi na raka alarmują ? ludzie powinni ograniczyć spożywanie alkoholu, aby obniżyć ryzyko zachorowań na raka.

W badaniach obliczono, że w Wielkiej Brytanii w 2008 roku nadmierne spożycie alkoholu było odpowiedzialne za 13 tys. zachorowań nowotworowych. Obecnie szacuje się, że ta liczba wzrosła do 304 tys. przypadków. Wcześniejsze badania potwierdziły związek między ilością spożywanego alkoholu, a zachorowaniami na raka przełyku, wątroby, jelita grubego i piersi u kobiet - czytamy na bbc.co.uk.

Alkohol rozkładany w organizmie może uszkodzić ludzkie DNA, co w konsekwencji zwiększa ryzyko zachorowania.

Madlen Schütze, główny naukowiec i autor badań z Niemieckiego Instytutu Żywienia Człowieka, powiedziała, że wiele przypadków raka można by uniknąć, pod warunkiem, że ograniczy się picie alkoholu. - Ponadto możliwe jest jeszcze większe ograniczenie zachorowań, jeśli ludzie będą spożywali mniej alkoholu niż przewidują naukowe normy. Najlepiej jednak, gdyby w ogóle nie pili ? powiedziała.

Dyrektor Cancer Research z Wielkiej Brytanii, Sara Hiom, informuje, że wielu ludzi w ogóle nie zdaje sobie sprawy z następstw spożywania alkoholu.

- Do społeczeństwa musi trafić informacja, że można pić od czasu do czasu, a nie regularnie ? powiedział dyrektor prof. Karol Sikora z Cancer Partners w Wielkiej Brytanii.

Opublikowano: 2011-04-13

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz