Forum dyskusyjne

RE: 39 lat i fatalne, ustawione przez rodziców życie.

Autor: mimbla1   Data: 2023-09-20, 14:59:18               

@fatum, jesteś w błędzie co do tej gotowości. Po prostu nie wiesz, jak to działa u ofiar przemocy i Ci się różne rzeczy wydają.

@zulek

Będzie trochę "dydaktycznie" , ale tak szybciej pójdzie. Szkoda energii na wyważanie otwartych drzwi.

Opcje są 3.
1. kolejna terapia
2. autoterapia
3. opcja łączona

Dodatkowo/uznaniowo możesz się dokształcić teoretycznie. pozycja sprawdzona Judith Lewis Herman "Przemoc. Uraz i powrót do równowagi".

ad.1 terapia wybrana co do nurtu - odradzane psychodynamiczna, psychoanalityczna, poznawczo - behawioralna czyli te najpopularniejsze w Polsce. Sugerowany nurt tzw zintegrowany, nurty humanistyczne. Plus staranny wybór terapeuty - powinien mieć w specjalizacji pracę z dorosłymi ofiarami przemocy, ogólnie z traumą przemocy. Nie każdy terapeuta da radę i umie, oni też mają specjalizacje.

ad.2 skorzystanie z materiałów do autoterapii "Powrót do swojego wewnętrznego domu" Bradshaw'a, "Terapia wewnętrznego dziecka" Karpowicza, inne tego typu. Z zastrzeżeniem, że w autoterapii należy mieć krytyczne podejście do materiałów pomocowych, nie traktować ich jako cudownego leku co uzdrowi i jakichś prawd objawionych tylko jako pewne możliwości pracy ze sobą.

ad. 3 - połączenie 1 i 2 w jakichś proporcjach, ale wcale nie jest tak, że to wtedy pójdzie jakoś szybciej. Zdrowienie ma swoje tempo pewnych procesów zwyczajnie się nie da przyśpieszyć. Na pocieszenie - niektóre rzeczywiste problemy same się rozwiązują przy okazji rozwiązywania całkiem innych czyli wbrew pozorom to i owo się potrafi wykonać samo i bez wysiłku.

Opcja dodatkowa - bywa trudno dostępna na rynku i tu trzeba być ostrożnym, bo nie zawsze prowadzący są godni zaufania - warsztaty pracy z emocjami. To akurat potrafi skokowo przyśpieszyć zdrowienie, ale może też uszkodzić. Czyli jest tu nieco podwyższone ryzyko.

Ostrzeżenie - jeśli wybierzesz opcję terapii unikaj jak zarazy ustawień Hellingera w jakiejkolwiek wersji oraz terapeutów stosujących te ustawienia. Dla ofiar przemocy są zagrożeniem i to solidnym.

To tak w skrócie. :)


Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku