Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowany artykuł

RE: Nowe spojrzenie na stres

Autor: reeva   Data: 2010-06-26, 19:02:14               

Ciekawy artykul, warto przeczytac w calosci.

Dodam tylko, ze najlepszymi psychologami, ktorzy pomoga w pracy nad soba, sa Ci, ktorzy zostawili nam swoja madrosc w spadku, w postaci wielu bardzo cennych ksiazek. Nie musicie biegac i szukac tzw "dobrych" psychologow, sprowadzcie ich sobie do domu. Dobra ksiazka np. E. Fromma " Od posiadania do bycia" (za 20 czy 40 zl) i macie miesiace terapii na miejscu.
Dla poczatkujacych moge polecic lekka terapie ksiazkowa: "Jak kochac bez kompleksow" Jean Freeman, "Jak pomoc sobie w milosci J. Gordon i W. Dryden, "Kobiety kochane, kobiety porzucane" Connell Cowan i M. Kinder, "Kobiecosc w mezczyznie" Ole Vedfelt, "Dazenie ku swiatlu" Max Freedom Long, H. Hesse "Siddhartha"...

Najciekawsze z artykulu:

" (...) Dawniejszy, przestarzały model mówi, że stres jest szkodliwy. Często spotyka się zalecenie: "Unikaj stresu, utrzymuj pozytywne nastawienie, a będziesz zdrowy". Dlaczego ten model nie zdaje egzaminu? Ponieważ nie można uniknąć stresu. Ludzie nie są stworzeni do unikania stresu.

Poza tym stres dostarcza nam sposobności do rozwoju. Kiedy natrafiamy na trudności, stajemy przed wyborem: regresja i załamanie, czy też rozwój. Jeśli potraktujemy stres jako wyzwanie i świadomie stawimy mu czoła, możemy się wzmocnić i nauczyć czegoś wartościowego.

A zatem niebezpieczeństwo czy sposobność? I jedno i drugie. Jeżeli potrafimy efektywnie "nawigować" przez wyzwania, jakie nam rzuca życie, stres nie musi być naszym wrogiem. Psychoimmunologia właśnie tego nas uczy - jak nawigować."

Współczesne poglądy na stres

Z nowszych badań wynika, że to, czy zachorujemy z powodu stresu zależy od tego, jak będziemy reagować: co będziemy czuć, co myśleć, jak się zachowamy. Współcześni badacze stresu zorientowani na jedność ciała i umysłu porzucili prosty model stresu ponieważ stwierdzili, że redukcja stresu i "pozytywne nastawienie" nie wystarcza. Kluczowym czynnikiem jest s i ł a naszej p s y ch i k i przejawiająca się m.in. tym, że potrafimy korzystać z w ł a s n y ch zasobów psychofizycznych.


"...Naszym atutem (ACE czyli as) jest zdolność do słuchania własnego organizmu (Attend), zrozumienia sygnałów w kontekście naszego życia (Connect) i dokonanie koniecznych zmian (Express)."

"Wyzwanie to postawa, która traktuje sytuacje s t r e s u jące nie jako zagrożenie, lecz jako s p o s o b n o ś ć do k o rz y s t n y ch zmian, do rozwoju."

"cztery filary zdrowia".:

- Uważność,
- Asertywność,
- Zdrowe związki,
- Wszechstronność i integracja

Jak można wzmocnić cztery filary zdrowia?
Cztery filary zdrowia można ś w i a d o m i e wzmacniać. Wzmacnianie zdrowych cech wymaga pracy nad sobą i regularnej praktyki. Nie przychodzi to samo, ale nagroda jest wielka w postaci poprawy zdrowia, większej energii i głębszej satysfakcji w życiu."

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku