Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowany artykuł

RE: Nowe spojrzenie na stres

Autor: fulunek   Data: 2008-04-03, 01:34:43               

Techniki kontroli stresu
Medytacja
Relaksacja przez utrzymywanie skupionej uwagi na jednej rzeczy
Ideą medytacji jest skupiać się na jednej, relaksującej myśli przez dłuższy czas. Dzięki temu Twój umysł wypoczywa, nie myśląc o problemach, które powodują stres. To daje Twojemu organizmowi czas na rozluźnienie, odzyskanie sił i pozbycie się toksyn, które mogły się nagromadzić z powodu stresu i umysłowej lub fizycznej aktywności.

Techniki medytacji
Esencją medytacji jest uciszyć myśli przez skupienie się tylko na jednej rzeczy. W przeciwieństwie do hipnozy, która jest bardziej pasywnym przeżyciem, medytacja jest aktywnym procesem, który stara się wykluczyć inne myśli dzięki koncentracji myśli na temacie medytacji.

W każdym przypadku - pomocnym jest jeśli Twoje ciało jest rozluźnione. Powinno być ono w pozycji, w której możesz przebywać wygodnie przez dłuższy okres czasu (idealnie 20-30 minut). Jeśli jesteś wystarczająco giętki: pozycja lotusa może być odpowiednia. W innym przypadku, siedzenie w komfortowym fotelu lub leżenie na łóżku może być równie efektywne.

Możesz użyć wielu różnych technik koncentracji. Którą wybierzesz zależy od osobistych upodobań. Niektóre z nich są opisane poniżej:

Oddychanie:
Użyteczną metodą może być skupianie uwagi na oddychaniu. Koncentruj się na swoich wdechach i wydechach. Mogą temu towarzyszyć numery od 0 do 9. Możesz wyobrażać sobie zmieniające się obrazy numerów z każdym oddechem. Alternatywnie - możesz wyobrażać sobie zdrowie i spokój wpływające do Twojego ciała w czasie wdechu, i wypływający stres i ból w czasie wydechu.
Skupienie na obiekcie:
Tutaj skupiasz uwagę całkowicie na badaniu jakiegoś obiektu. Przyjrzyj się, podczas medytacji, jego najdrobniejszym detalom. Zbadaj kształt, kolor, różnicę, budowę, temperaturę i ruchy tego obiektu. Często używanymi obiektami są kwiaty lub płomień świecy. Możesz jednak użyć innych obiektów (np. budzika, lampy, filiżanki) z takim samym skutkiem.
Skupienie na dźwięku:
Niektórzy lubią skupiać się na dźwiękach. Klasycznym przykładem jest staro indyjskie "Am", znaczące "perfekcja". Czy będzie to dobra technika, czy nie, zależy od Ciebie.
Wyobraźnia:
To może być bardzo odświeżający i przyjemny sposób medytacji. Kreujesz w umyśle obraz przyjemnego i relaksującego miejsca. Wykorzystaj przy tym wszystkie zmysły: "zobacz" te miejsce, "usłysz" dźwięki, "poczuj" zapach, "wyczuj" temperaturę i ruch wiatru. Ciesz się tą lokacją w Twoim umyśle.
W każdym przypadku ważnym jest trzymać skupioną uwagę. Jeśli pojawią się inne myśli lub przeszkody, pozwól im "odpłynąć". Jeśli to konieczne, wyobraź sobie przyczepianie myśli do obiektów i wtedy "przesuń" obiekty poza obszar Twojego skupienia.

Możesz zauważyć, że Twoja uwaga załamuje się gdy zaczynasz martwić się o upływający czas. W takim przypadku dobrze jest uprzednio ustawić budzik na czas, w którym masz już skończyć medytacje.

Przekonasz się, że gdy będziesz praktykować medytacje, Twoja zdolność do koncentracji się zwiększy.

Kluczowe punkty:
Medytacja jest użyteczną metodą relaksacji. Daje ona okres spokoju i czas, w którym możesz dać ciału odpocząć i oczyścić umysł ze stresujących myśli. Odbywa się to poprzez koncentrowanie się na jednej rzeczy przez dłuższy okres czasu, zwykle 20-30 minut. Obiektem koncentracji może być oddychanie, jakiś konkretny obiekt, dźwięk lub wyobrażona scena

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku