Testy
- Kwestionariusz Orientacji Życiowej
- Lista stresujących wydarzeń życiowych
- Kwestionariusz zainteresowań zawodowych
- Kwestionariusz zaburzeń odżywiania
- Indeks wagi ciała
- Kwestionariusz przekonań bulimicznych
- Test Baltimorski
- Test uzależnienia od pracy
- Test uzależnienia od internetu
- Lista cech DDA
- Skala Bilansu Afektywnego
- Test depresji
- Kwestionariusz SCL-90
- Test umiejętności wyzwalania inicjatywy
- Test uczciwości
- Test umiejętności przywódcy sytuacyjnego
Reklamy
Test uczciwości
Nigel Iyer, Martin SamociukTest uczciwości
Jeśli spytać większość ludzi, czy są uczciwi, odpowiedź prawie zawsze brzmi "tak". Gdyby jednak poprosić te same osoby, by najszczerzej jak potrafią odpowiedziały na kilka konkretnych pytań, rozmówcy zaczęliby sobie uświadamiać, że ich postrzeganie uczciwości własnej osoby nie zawsze jest tak jednoznaczne.Stałe naginanie zasad może prowadzić do poważniejszych zachowań nieuczciwych. Wszystko zależy od tego, czy sytuacja powoduje obniżanie odczuwanego progu uczciwości. Powyżej niego zasadniczo zachowuje się uczciwość, a okazja do łatwej korzyści nie stanowi pokusy. Natomiast poniżej progu uczciwości można usprawiedliwić przed sobą dość dużo i zaakceptować popełnianie defraudacji lub korupcję.
Poniższy test ma na celu zbadanie, jaki jest Twój próg uczciwości. Które zachowania uważasz za nieuczciwe? Nad czym możesz bez problemu przejść do porządku dziennego? Znajomość własnego progu uczciwości jest ważna. Dzięki temu możesz podjąć wysiłek świadomego powiedzenia "nie", gdy nadarzy się okazja sprzyjająca popełnieniu nieuczciwości.
Pytania testowe pochodzą z książki "Defraudacja i korupcja. Zapobieganie i wykrywanie" Nigela Iyera i Martina Samociuka (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007). Wykorzystane za zgodą Wydawcy.